Zabavení majetku exekutorem i bez soudu

Exekutoři chtějí prosadit, aby o exekucích rozhodovali sami jen na základě podkladů od věřitele.

Vyplývá to z prohlášení prezidentky Exekutorské komory Jany Tvrdkové na odborném kongresu soudců a advokátů. V připravované novele exekučního řádu se navrhuje zrušení nařizovaní exekucí soudem. Pokud by novela prošla, soud by o vykonání exekuce už vůbec nerozhodoval. Hlavní roli by zde hrál přímo exekutor. Cílem je zřejmě urychlení zabavování peněz či majetku dlužníků ve prospěch věřitelů. Na druhé straně se Exekutorská komora shodla na tom, že často dlužníkům není co zabavovat a vymahatelnost je tak o dost složitější.

V novele občanského soudního řádu se proto navrhuje, že by dlužníkům mohl být zabavován i podíl v obchodní společnosti nebo družstvu, takže by dlužníci mohli přijít i o družstevní byty, které jsou zhmotněním podílu v daném družstvu.

Jak se správně zadlužit s hypotékou

Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření bývají jedny z nejkomplikovanějších finančních produktů, proto pokud si takový úvěr vyřizujete jednou či dvakrát v životě, využijte raději služeb hypotečního poradce (hypoteční makléř nebo úvěrový poradce). Takový poradce vám může vybrat vhodnou banku, a to nejen z cenového hlediska, ale i z jiných, které pro vás mohou být důležité. Může pro vás vyjednat lepší podmínky a postará se o potřebnou administrativu.

Ani krůček k dluhům

Každé zadlužení není výhrou. Měli byste ale myslet na dostatečnou finanční rezervu, kterou si ponecháte, kdyby se stalo něco neočekávaného. Splácet půjčku půjčkou nic neřeší. Můžete se také stát, že už vám nikdo nepůjčí, ale vy budete peníze nutně potřebovat. V peněžence by vám měly zbýt občas peníze i pro zábavu ne jen na vaše dluhy.

Uvědomělé finanční instituce vám půjčí tolik, abyste se za normálních okolností nedostali kvůli úvěru do problémů a byli zkrátka schopni řádně splácet. Takové instituce na vás sice chtějí vydělávat prostřednictvím úroků a poplatků, ale nemají zájem na vašem bankrotu, který by jim přinesl také řadu komplikací. Pokud vás tedy nějaká banka odmítne kvůli nedostatečné bonitě, popřemýšlejte nad tím, než půjdete o úvěr požádat jinam. První odmítnutí může být tím dobrým signálem, že váš úvěr by byl pravděpodobně na hraně schopnosti ho splácet. V tu chvíli mluvíme o nezdravém zadlužování.